Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Psikoloji dünyası bu kitabı konuşuyor

Psikoloji dünyası bu kitabı konuşuyor
21.11.2019
695
A+
A-

EMDR Avrupa Akredite Terapisti Muayenehane Psikolog Mehtap Güngör ’şöhret, uzun senelerdir terapi odasında biriktirdiklerinden süzerek yazdığı ‘ ’Ukde ’ ’, raflardaki yerini aldı.

Terapi odasındaki müdahalelerini, seans seans, ayrıntılı olarak anlatan Mehtap Güngör ’şöhret kitabı,  psikoloji etraflarında şimdiden geniş eko oluşturdu.

Tüm dünyada, danışanların meselelerine en faal çözüm sunan EMDR Terapisinin Türkiye ’deki önde gelen  uygulayıcılarından olan Mehtap Güngör, üç danışanının hakikat hikayelerini onlardan aldığı izinle yazdı. Danışanları öyle içten verdiler ki bu izni, kitaptaki adlarını dahi kendileri koydular.

Mehtap Güngör, üç danışanın ukdelerini kitaptaki üç hikayede anlattı. Kendi ukdesine ise ön güya yer verdi. Babasını kaybetmeden evvel, ona terapinin ne olduğunu bir cinsli açıklama edememişti. Bu kitap geç de emele de hizmet etti…

UZMANLIĞI KADAR EFORLU BİR KALEMİ OLDUĞUNU DA KANITLADI

Güngör, EMDR Terapisi sürecinin nasıl işlediğini bilimsel bir yaklaşımla ele aldı. Bunu yaparken sade, akıcı ve anlaşılır bir dil kullanan Mehtap Güngör,  bir solukta okunabilen bir yapıt oluşturmayı başardı.

Sola Unitas Yayınevi ’nden çıkan ‘ ’Ukde-Terapi Odasından Dökülenler ’ ’, okurla buluşur buluşmaz yoğun alakayla karşılandı.  

Süratle büyüyen EMDR Terapisi ’nin hakikat insan hikayeleriyle harmanlanıp anlatıldığı ‘ ’Ukde ’ ’,  dünyada, alanındaki ilk yapıtlar arasında yerini aldı.

1987 YILINDA EMDR ’Yİ BULAN SHAPIRO BU SENE HAYATINI KAYBETTİ

Kitabın yazımı bitmek üzereyken, EMDR Terapisinin Kurucusu Francine Shapiro ’nun yaşama gözlerini yumduğu haberini alan Mehtap Güngör, kitapta ona da özel bir sayfa ayırdı.

‘ ’ EMDR Terapisinin Kurucusu Francine Shapiro ’ya,

Alışılagelmiş terapi modellerinin dışına çıkıp kendi gözlemlerini bir terapi modeli haline getirebilecek cesaretin olduğu için,

Kendi sınamalarından çıkan neticeleri, bilimsel dünyada fark ettirecek ve bu mevzuda bilimsel araştırmalar yapılması gerektiğini anlatacak kararlılığın ve inancın olduğu için,

EMDR Terapisini, karşı gelenlere karşın, tüm dünyaya anlatmak ismine verdiğin o eşsiz çaba için,

Tüm meslektaşlarım ve verim gören tüm danışanlarım ismine şükranlarımı iletirim. ’ ’

KİTAPTAKİ ÜÇ HAKİKAT KİŞİLİKTEN KESİTLER

 

EREN BEY ’İN PANİK ATAKLARININ ALTINDAN NE ÇIKTI?

‘ ’Geçen görüşmemizde babanızı işinden konuta dönerken bir trafik kazasında kaybettiğinizi söylediniz. Siz de ilk panik hamlenizi bir akşam süreyi, işinizden konutunuza dönerken geçirdiğinizi söylemiştiniz. Sizce bu bir rastla mı Eren Bey? diye soruyorum seansa giriş tümcelerinden sonra.

– Ne demek istediğinizi kavramadım, diyor afallamışlıkla.

– Babanızın vefatıyla panik saldırılarınız arasında bir ilişki kuramamıştınız görüşmelerimizin başında. Ancak babanızın kaza saatlerinde, babanız gibi siz de işten konuta dönerken saldırı yaşıyorsunuz. Bu mevzuda ne düşündüğünüzü bilmek istedim.

– İlişkisi olabilir mi sizce?

Suskunluk…

– Acayip, diyor düşünceli düşünceli… Diyelim ilişkisi var. Babam can vereli 26 sene oldu. Onun kaybı beni bu kadar etkilediyse, neden o günlerde değil de şimdi bu hücumları yaşıyorum? ’ ’

EKİM HANIM ŞİDDETİN İZLERİNDEN NASIL KURTULDU?

‘- Böyle bir konutta gelişmişken ben erkeklere nasıl güvenebilirim? İnsanlara nasıl güvenebilirim?

– O konutta yaşananları yok saymanız olası olur mu, öğrenmiyorum. Ama isterseniz, tüm bu yaşananların neden olduğu güvensizliği beraber onarabiliriz.

– Bu nasıl olacak ki?

– Erkeklere, insanlara güveninizi kıran hatıralarla baş etmek için, EMDR ile çalışabiliriz. Siz bu hatıralara duyarsızlaştıkça, sizde neden olduğu yaralar kapanmaya başlar.

– Nasıl başka bir deyişle? ’ ’

TUNA HANIM ’IN İMDADINA KİM YETİŞTİ?

‘ ’- Peki erişkin haliniz, o çocuk halinize dayanak olabilir mi?

– Öyle bir şey olası mı?

– Olası natürel, diyorum. Bu, terapide kullandığımız tekniklerden biridir.

Tebessümüyor Tuna Hanım. Peki, diyor. Uzman sizsiniz.

Hastanedeki bekleme sahnesini, EMDR Modelinde, çift doğrultulu uyarımla çalışmaya başlıyoruz

.- Sağlık Kurumu antresindeyim. Annemin uyanmasını bekliyorum. Genç bir bayan geliyor bana doğru. Hoş bir bayan… Erişkin halim geliyor. Tebessümüyor bana. İçime az da olsa bir sıcaklık yayılıyor.

EMDR NEDİR?

EMDR EyeMovementDesensitizationandReprocessing Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yine Operasyona anlamına gelen tesirli bir psikoterapi yaklaşımının/usulünün adıdır.

İlk yarıyıllarında, daha çok Travma Sonrası Stres Bozukluğu TSSB için uygulanan bir terapi modeli olarak karşımıza çıkan EMDR, günümüzde bağımlılık tavırları, hiddet, anksiyete, bunalım, kayıp ve efkâr, sızıyı eksiltme, benlik hürmetini geliştirme, stres yönetimi ve performans geliştirme gibi değişik alanlarda kullanılmaktadır.

Doğal afetler, büyük kazalar, kayıplar, savaş, taciz, tecavüz gibi ehemmiyetli travmaların yanı gizeme, başta çocukluk çağı olmak üzere her yaşta yaşanan ve tesiri travmatik olan her cins yaşantı; günlük yaşamda aile, mektep, iş etrafında yaşanan negatif hadiseler, şiddete maruz kalma, aşağılanma, yalanlanma, umursamama ve zafersizlik gibi tecrübeler “işlenememiş” anılardır.

EMDR, bu cins hatıraların yine ele alınıp işlenmesini sağlayan bir terapi usulüdür. Beynin zamanında yapamadığı harekâtı yapmasını sağlar. “Bir hatıranın işlenmesi” kavramını azıcık kalemtıraş olursak; hatıranın travmatik özelliklerinin daha az rahatsız edici olarak sezilmesi, hatırada bildiğimiz yanlış yargıların doğru ve pozitif düşüncelerle değişmesidir. Harekâtlama neticesinde, yevmiye yaşamda bizi negatif etkileyen ve mesele olarak karşımıza çıkan duygu, düşünce ve tutumlardan serbestleşiriz. Hatta farkında olmadan negatif etkilendiğimiz belirli tavır, şahıs, nesne gibi faktörler artık bizi etkilememeye başlayabilir.

EMDR terapisi, danışanın yaşadığı problemler ortadan kalkana kadar devam eden bir süreçtir. Yalnızca geçmiş hatıralarla değil, problemin bugünkü yansımaları tetikleyiciler ve gelecekteki muhtemel senaryoları veya rahatsız edici vaziyeti de göz önünde bulundurur. Dolayısıyla EMDR terapisinde yalnızca geçmiş değil, bugün ve gelecek de çalışılır. Bu sürecin sonunda, danışanı, geçmişin negatif tesirinden kurtararak bugününe ve geleceğine daha hakikatçi ve aklıselimli bakması kastedilir.

MacBook Pro 16 inç parçalarına ayrıldıTatil zamanıOzan Tufan’ın hayallerini deviren haber

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.