Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yargıtay’dan Çok Tartışılacak Karar: İşyeri Telefonunu İzinsiz Kullanmak, Tazminatsız Kovulmaya Gerekçe Sayıldı –

Yargıtay’dan Çok Tartışılacak Karar: İşyeri Telefonunu İzinsiz Kullanmak, Tazminatsız Kovulmaya Gerekçe Sayıldı –
26.02.2022
397
A+
A-

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bugün bir işveren ve çalışan arasındaki davada, işverene ait olan ve kullanması için çalışana verilmeyen telefon hattının çalışanın tarafından kullanımını cezalandıran emsal bir karara imza attı. Karar, çalışanın kendisine verilmeyen hattı izinsiz kullanması durumunda çalışanın tazminatsız bir şekilde kovulmasının önünü açtı.

Dava, bir yiyecek-içecek şirketinde otomat makine operatörü olarak çalışan bir çalışanın, makinelere takılan veri hattını şahsi işleri için kullandığı iddiası üzerineydi. Hatlarla bir dizi görüşme yapıldığını tespit eden işveren, çalışanı tazminatsız olarak işten kovmuştu. Çalışan, İş Mahkemesi ’ne başvurarak iş sözleşmesinin haklı neden bulunmaksızın feshedildiğini ileri sürdü.

İş Mahkemesi, çalışanı savundu, işveren kararı temyize götürdü:

çalışan

Çalışan, başvurusunda kıdem ve ihbar tazminatları ile yıllık izin, ücret ve fazla çalışma ücret alacaklılarının davalılardan (işverenden) tahsiline karar verilmesini talep etti. İşveren ise çalışanın otomatlardaki veri hattını şahsi işlerinde kullandığının tespit edilmesi üzerine 4857 sayılı İş Kanunu ’nun 25. maddesinin II. bendini (e) alt bendi gereğince iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiğini belirtti ve davanın reddini savundu.

Mahkeme ise davanın kısmen kabulüne hükmetti. Çalışan lehine sonuç alınan davanın ardından işveren, kararı temyize götürdü. Bu noktadan sonra Yargıtay 9. Hukuk Dairesi devreye girdi ve işyerine ait telefonu izinsiz kullanan çalışanın tazminatsız atılması gerektiğine hükmetti ve mahkeme kararını bozdu. Fakat süreç yeniden uzadı.

Dava bu kez Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na çıktı:

İş Mahkemesi, çalışanın fesih nedeni olarak gösterilen eylemlerine ilişkin hakkında disiplin soruşturması yapılmadan, başka alternatiflerin değerlendirilmeden yapılan feshin haklı nedene dayanmadığına hükmetti ve ilk kararında direndi. Fakat bu karar da işveren tarafından temyiz edildi ve bu kez Yargıtay Hukuk Genel Kurulu devreye girdi.

Genel Kurul, verdiği kararda davacının, sorumlu olduğu otomat makinelerinin içindeki arızalı telefon hatlarının yeni telefon hatları ile değiştirilmesi için verilen telefon hatlarından birini, değişim işleminden sonra davalı işverene teslim etmeyip bu telefon hattı ile özel görüşmeler yaptığının tespit edildiğini hatırlattı. Üstelik çalışanın bahsi geçen telefon hattını kullanması nedeniyle işverenin 1.000 TL ödeme yaptığının anlaşıldığı belirtildi. Davacının bu hat üzerinden akrabalarıyla görüşme yaptığı ifade edildi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bu nedenlerle çalışanın işten feshedilmesinin haklı nedenlere dayandığını belirterek çalışanın taleplerinin reddine karar verdi ve İş Mahkemesi kararının bozulmasına hükmetti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

En iyi slot oyunları